Регионална библиотека"Гео Милев" Монтана
Menu
Picture

ПРИНЦЪТ КОСТЕНУРКА

20/3/2018

Comments

 
​Някога, много отдавна в едно село живеела бедна стара вдовица. Тя много обичала децата, ала си нямала нито дъщеря-помощничка, нито син-опора...
Веднъж вдовицата тръгнала към реката да се изкъпе и по пътя на­мерила малко красиво яйчице. Взела го, занесла го вкъщи и го сло­жила под поличката, на която стояло гърнето с вода.
Не се минало много време и от яйцето се излюпила красива малка костенурка. Старицата много се зарадвала, рекла си: нека живее при мене вместо син.
А точно по това време царят, който управлявал страната, решил да си завъди в двореца две птици — златна и сребърна, каквито има­ло само в Страната на драконите. Посъветвал се с министрите си ца­рят и наредил вестители с барабани да съобщят навсякъде: намери ли се човек, който успее да му достави две птици — златна и сребър­на, — тогава, ако е мъж, ще получи дарове, каквито сам си пожелае, ако ли пък е жена, ще стане царица на южния дворец.
Когато чул тази вест, осиновеният син на вдовицата казал:
  • Майко, ами че аз мога да намеря птиците, за които викаше гла­шатаят. Иди в двореца и кажи това на царя.
  • Синко мой! — отвърнала старицата на костенурката. — Наши­ят цар е добър, докато всичко се прави, както той иска. Ала не му ли хареса нещо — главата ти и един ден няма да остане на раменете ти. Не е за тебе тази работа. И на мен не ми се ще да се разделям с теб!
Но синът отговорил на вдовицата смело и уверено:
  • Не се тревожи, майчице! Върви в двореца и не се бой — всичко ще бъде наред. Ще свърша всичко, както трябва.
Нямало как, старицата надвила страха си и тръгнала за двореца — толкова много я молил синът й. Ала щом стигнала до двореца, пак я дострашало. Не посмяла да застане пред царя — постояла пред вхо­да и се върнала вкъщи.
Прибрала се, казала на сина си защо го направила, а той отново я замолил:
От нищо не се бой, майчице! Разчитай на мен! Ще свърша всич­ко, както трябва. Върви пак, поклони се пред царя!
Оедем пъти ходила старицата до двореца, но все не се решавала да застане пред царя. Най-сетне докладвали на царя, че някаква же­на няколко пъти идва до двореца, но не смее да влезе, и той наредил на съветниците си да му я доведат.
  • Казвай смело защо си дошла! — наредил й царят.
  • Твоя воля, господарю — отвърнала старицата. — Ако искаш — нареди да ме накажат, ако искаш — пожали ме. Имам си син. Само че не е човек, а малка костенурка. Наема се да намери онези птици - златната и сребърната, дето ги търси великият ни цар. Много ме моли да кажа това на царя, та ето че застанах пред царските очи, ма­кар че дълго не се решавах да го сторя.
  • Добре, жено — казал царят. — Ако твоят син успее да изпълни желанието ми, ще го наградя, както обещах, с такива дарове, каквито той си пожелае. Ала нека тръгва на път веднага!
Старицата се прибрала вкъщи и разказала всичко на сина си.
Добре, майчице — казал той. — Вземи една кошница и ме сло­жи в нея. После занеси кошницата до края на гората и ме остави в храстите. А когато след седем дена дойдеш при тези храсти, ще ме ви­диш с двете птици. И така ще ме донесеш вкъщи.
Старицата направила каквото й казал синът й, потъгувала, задето го оставя сам, и със сълзи на очи се прибрала вкъщи.
Още щом тя си тръгнала, нейният осиновен син отхвърлил от себе си костенурчата черупка и се превърнал в красив, строен принц. И веднага тръгнал към Страната на драконите. Благодарение на въл­шебната сила, която притежавал, принцът стигнал дотам само за един ден и една нощ.
Тайно се промъкнал в двореца, в покоите на самата царица на дра­коните. Щом видяла красивия принц, царицата веднага го обикнала и го скрила от драконите.
А през нощта принцът чул прекрасните песни на златните и сре­бърните птици. Престорил се, че нищо не знае за тях, и попитал ца­рицата на драконите:
  • Колко хубаво пеят тези птици! Изглежда, не са обикновени?
  • Вярно е, принце, не са — отговорила царицата на драконите. — Едни от птиците снасят златни яйца, а други — сребърни.
На другата сутрин царицата повела принца да види градината й. В тази градина растели много необикновени дървета. Принцът раз­питвал царицата за всичко и научил, че листата на едно от дърветата, ако ги хвърлиш на земята, карат всичко наоколо да се разгори с ярки пламъци, листата на друго могат да преградят пътя с мощни водни потоци, листата на трето предизвикват ураган, а хвърлиш ли на земята листата на четвърто дърво, там израстват огромни пла­нини. Принцът тайно откраднал по едно листче от всичките четири дървета и заедно с царицата се върнал в двореца.
А в полунощ, когато царицата заспала, принцът хванал една злат­на и една сребърна птица и крадешком напуснал двореца.
Бил изминал само част от пътя, когато видял: царицата на драко­ните била оседлала смерч и летяла подир него. Тогава принцът хвър­лил на земята листчето от първото дърво — и пред царицата забушувал пожар. Ала тя минала през пламъците, дори не се отклонила от пътя си. Хвърлил принцът листчето от второто дърво — и тутакси се разлял могъщ воден поток, преградил пътя на царицата на драконите. Ала и тогава царицата не се уплашила: тя прелетяла над водите и продължи­ла да преследва принца. Принцът хвърлил на земята листчето от тре­тото дърво, ала и ураганът не спрял царицата на драконите. Принцът хвърлил последното листо — от четвъртото дърво. В същия миг изпод земята се издигнали огромни планини, целите обрасли с гъсти гори.
С огромни усилия царицата на драконите преминала през тези пла­нини, но принцът вече наближавал границата, която деляла света на хората от света на драконите.
Дълго гледала царицата подир принца, изгледала си очите. Гледа­ла, докато принцът не се изгубил от погледа й, едва тогава се върна­ла в своя царски дворец.
А принцът костенурка отново облякъл костенурчата си черупка, ос­тавена в кошницата, и зачакал майка си. Старицата дошла точно в определеното от сина й време и що да види: той не бил сам, а с две прекрасни птици. Зарадвала се старицата, взела кошницата и ги по­несла към къщи. Синът й казал да занесе чудните птици в царския дворец, само че да не взема нито злато, нито сребро, нито други даро­ве, а да каже, че той иска за жена царската дъщеря и царят да им вдигне голяма сватба.
Старата му майчица запомнила всичко много добре, отишла в дво­реца и предала на царя чудните птици. Зарадвал се царят, попитал каква награда иска да получи синът й. А старицата казала това, на което я бил научил синът й — че не иска нито дарове, нито награди, а иска за жена царската дъщеря.
Не му харесало това на царя, той помрачнял. Но нали казват: чо­вешката дума е обещание, а царската — клетва. Не можел царят да наруши клетвата си и казал:
— Тъй да бъде!
След това царят извикал седемте си дъщери и ги попитал коя от тях ще се съгласи да се омъжи за сина костенурка на една вдовица. Най-голямата навирила нос и казала:
  • По-добре да умра, отколкото да се омъжа за тази твар!
И втората дъщеря отговорила същото: не искала да се омъжи за костенурка. Ако баща й, царят, наредял да я убият, щяла да приеме смъртта, ала нямало да се омъжи за костенурка. Третата, четвъртата, петата и шестата дъщеря — всичките дали същия отговор, нито една не искала да се омъжи за костенурка.
Тогава царят се обърнал към най-малката си дъщеря и я попитал:
  • Какво ще каже моята най-малка дъщеря? Ще допусне ли ца­рят да наруши клетвата си?
„Та кой на този свят ни е по-скъп от нашите родители? — помис­лила си най-малката дъщеря. — Мигар има нещо — та дори и живота, — което да не можем да пожертваме заради щастието на баща и майка? Макар и да е срамно да имам такъв съпруг — все пак трябва да се съглася.“ И казала:
  • Татко мой, царю! Противоречила ли е някога дъщеря ти на родителските думи? И този път съм готова да те послушам.
Зарадвал се царят и наредил да подготвят, както бил пожелал мла­доженецът, разкошни празненства и различни увеселения и по земя, и по вода.
А синът на старицата съблякъл костенурчата си черупка и се явил на празненството в облика си на принц. Приближил се до принцесата и седнал до нея.
  • Принце! — обърнала се към него принцесата. — Властелинът на моята съдба вече е избран. Може да си помисли нещо лошо, ако те види до мене, затова те моля да се отдалечиш.
  • Не! — отвърнал принцът. — Тъкмо аз съм твоят избраник.
  • Не може да бъде, принце! — възразила тя. — Моят бъдещ съп­руг не е от човешкото племе, той е костенурка. Принцът сигурно е чу­вал за това.
Тогава принцът й показал костенурчата си черупка и й разказал цялата си история.
  • А сега, съпруже мой, нека идем в двореца и да разкажем всич­ко на баща ми, царя. Нека ликуват и царят, и народът! — възкликна­ла принцесата.
А шестте дъщери, които не послушали баща си, ужасно съжалява­ли и се разкайвали: още щом видели красивия принц, всичките го ха­ресали.
Comments

МАНОРА

20/3/2018

Comments

 
​В незапомнени времена в подножието на Хималаите имало една приказна страна. Там живеели странни същества — кейнари, полуптици-полухора. Царят управлявал в прекрасния град Суванакон — Злат­ния град, и имал седем дъщери-принцеси, коя от коя по-красиви, ала най-малката дъщеря, на име Манора, засенчвала всички с красотата си. Всеки месец по пълнолуние седемте сестри политали с приятелки­те си към едно далечно горско езеро. Там те хвърляли перата си и се превръщали в красиви девойки. Цяла нощ лудували по брега, къпе­ли се в прозрачната вода, танцували. И никой от хората не бил виж­дал вълшебното хоро на кейнарите.
А това горско езеро се било простряло в страната Понкала, където управлявал могъщ цар и живеел изкусният ловец Бун, който разби­рал езика на птиците и животните.
Същата година, месец и ден, когато в Суванакон се родила седмата дъщеря на царя на кейнарите — Манора, в царския дворец в Пон­кала се появило на бял свят момче; това бил принцът, когото нарек­ли Сутон. Когато пораснал, Сутон обикнал разходките из гората и често стигал до брега на далечното езеро, пълно с прозрачна вода. Сприяте­лил се със стария мъдър ловец Бун и той започнал да учи момъка на езика на горските обитатели.
Веднъж Сутон се изгубил в гората, уморил се и решил да пренощува на брега на горското езеро. Покатерил се на едно старо дърво и заспал. Събудили го нежни момински гласове, които пеели наоколо. Сутон надникнал през клоните и видял, че досами водата лежат бляс­кави пера, а на брега танцуват чудни девойки. Всичките били ослепителнокрасиви, ала една от тях нямала равна на себе си. Принцът я гледал със затаен дъх и не можел да откъсне очи от нея. Ала ето че започнало да се разсъмва. Танцуващите девойки наметнали на раме­нете си разноцветните пера, разперили крила и литнали в небето. Принцът потъркал очи — наоколо нямало никого.
Когато се върнал в столицата, Сутон разказал на приятеля си, ло­веца Бун, какво видял.
  • Искам да хвана тази принцеса и да я доведа в двореца — решил Сутон.
Тогава ловецът започнал да уговаря принца да се откаже: кейна­рите не били хора, те били свикнали да живеят в своята страна, прин­цесата щяла да погине в Понкала, сред хората. Ала принц Сутон не искал и да чуе — Манора владеела всичките му мисли.
През първата нощ от пълнолунието той казал на ловеца да вземе по-здраво въже и да го последва при горското езеро. Двамата се скри­ли в храстите на брега и зачакали. В полунощ се чул шум от криле и ятото странни птици накацали на брега. Те бързо хвърлили блестящите си пера и затанцували по пясъка. Луната светела ярко и Сутон не откъсвал очи от Манора. Когато в своя танц тя се приближила до него, той метнал на раменете й примката от здраво ловджийско въ­же. Изпищяла Манора, замятала се, но Сутон здраво пристегнал въ­зела. Сестрите и приятелките на Манора се уплашили, бързо прибрали перата си и се издигнали над езерото.
  • По-бърже летете към къщи! — само това успяла да им извика Манора.
Сутон вдигнал плячката си на ръце, казал на Бун да събере скъ­поценното оперение на принцесата и всички се запътили към столи­цата на царството Понкала.
Много тъгувала Манора, плачела и страдала, когато си припомня­ла за сестрите си и родния си град Суванакон. Принц Сутон нежно я утешавал и й се кълнял в любовта си. Скоро тъгата й отминала, прин­цесата се успокоила и обикнала своя похитител. Царят-баща дал съг­ласието си синът му да се ожени за красивата Манора и вдигнал го­лямо празненство в столицата.
Ала не траяло дълго щастието на влюбените. Съседният владетел обявил война на Понкала. Принц Сутон, начело на голяма войска, тръгнал в поход срещу врага. Трябвало да се раздели с Манора. Горч­иво било това сбогуване. Манора не искала да пусне принца на вой­на, сякаш предчувствала нещастието. А то не закъсняло.
В двореца на царя на Понкала живеел известен астролог, той съставял хороскопи, предсказвал съдбата и давал съвети на самия цар. Лош и хитър човек бил този астролог. Още от първия ден намразил Манора. И ето каква била причината. Астрологът тайно кроял плано­ве да омъжи за Сутон дъщеря си, грозна и гърбава мома. Да, но прин­цът не и обръщал никакво внимание! А пък след като се оженил за красивата Манора, дъщерята на астролога сякаш изобщо престанала да съществува за него. Така астрологът не успял да се сроди с царя. И решил да си отмъсти. Само изчаквал удобен момент.
Скоро след като войската на Сутон напуснала града, царят съну­вал лош сън: че хищни птици са нападнали града и са изкълвали всич­кото зърно от хамбарите. Царят повикал астролога и поискал той да му разтълкува съня. Астрологът дълго мълчал, уж размишлявал, а после отговорил така:
  • Нашата войска търпи поражения, нещастие грози страната ни!
  • Но какво да правя? Как да избавя страната от нещастието? — попитал царят.
  •  Причината за всички злочестини е принцеса Манора — отгово­рил астрологът. Той вече знаел, че е настъпил моментът за отмъще­ние.— Тя не е човек, а горско чудовище. Носи гибел на всички ни. Трябва да омилостивим небесата. Нека нашият господар нареди да на­палят клада и да хвърлят в нея Манора. Пепелта ще се разпръсне по цялата земя и с нея ще си отидат и нашите несгоди.
Царят изслушал астролога и потръпнал от ужас. А царицата замо­лила астролога да промени предсказанието си. Но той бил неумолим: само смъртта на Манора ще спаси Понкала от гибел.
Колкото и да му било мъчно на царя, той не посмял да отхвърли съвета на астролога. Страшна печал завладяла цялата столица. Един­ствено самата Манора била спокойна. Тя вече знаела как трябва да постъпи.
На сутринта разпалили голяма клада. Около нея поставили стра­жа. Царят и царицата наблюдавали приготовленията от високата двор­цова стена. Манора им се поклонила и поискала разрешение да сло­жи крилата си за прощален танц. Наметнала скъпоценната си премяна от пера и бавно затанцувала около кладата. Ето че стъпките й стана­ли по-бързи, тя се издигнала във въздуха, направила прощален кръг над града и се изгубила от погледите на хората. Ловецът Бун разбрал, че принцесата е полетяла към родината си — страната на кейнарите.
А привечер в столицата с победа се върнал Сутон. Щом научил какво е станало, той страшно се разгневил и наредил да изпратят при не­го астролога. Той дълго отричал, но после признал, че е дал лъжливо обяснение на царския сън. Принцът помолил баща си да накаже зло­дея и коварният предсказател бил прогонен от царството Понкала. А опечаленият Сутон се заклел, че ще тръгне да търси изгубената си съп­руга.
  • Принце мой — казал му ловецът Бун, — тя остави за вас този златен пръстен. Ала е безполезно да я търсите. Досега нито един чо­век не е прониквал в страната на кейнарите.
  • И все пак аз ще намеря моята Манора! — възкликнал Сзчон. — Дори да се наложи да стигна до небесата!
  • Вървете, принце мой! И вземете тази маймуна да ви придру- жава. Тя знае всички пътища. А по пътя яжте само от това, което яде и тя! — Такава била заръката на мъдрия ловец Бун.
Придружен от маймуната, принцът потеглил на път. вървял седем години, седем месеца и седем дена. А после съвсем изтървал ниш­ката на времето. Ала не забравял съвета на Бун. Хранел се с това което намирала маймуната: орехи, горски плодове, корени, листа, също като нея ловко избягвал срещите с диви зверове и лоши хора. След толкова дълъг и тежък път накрая съвсем изнемощял.
Веднъж по здрач умореният принц приседнал на брега на чисто планинско езеро. Не щеш ли слухът му доловил чуруликане на птици. Към  брега слизали момчета-птици със стомни за вода. Сутон се скрил в храстите и чул разговора им.
  •  Днес нашият цар ще приеме Манора- казала една от девойките. —обредът на пречистването продължи седем години, седем месеца и седем дена.
  • Скоро ще направят последното измиване - потвърдила друга, -то ще избави принцесата дори от спомените за живота и сред хората!
Момичетата-птици напълнили своите стомни с чиста и студена вода от планинското езеро. Тогава Сутон предпазливо разтворил храстите и незабелязано хвърлил пръстена на Манора в една стомна.
Когато прислужниците напръскали за последен път с вода краси­вата Манора и опразнили и последната стомна, от нея внезапно се изтърколил пръстенът. Принцесата го взела и го стиснала в ръката си: разбрала, че любимият й съпруг е някъде наблизо.
После я облекли в нова премяна от блестящи паунови пера, украсили я със скъпоценни камъни и я повели към царския дворец на кей­нарите. Тук Манора, заобиколена от сестрите си, застанала пред своите родители.
  • Разкажи ни, дъще, как те отвлякоха и какво ти се случи в стра­ната на хората — попитал царят.
И Манора разказала всичките си приключения в Понкала. А нак­рая добавила:
  • Принц Сутон, моят съпруг, е много добър и нежен. Той ме оби­ча и винаги ще ми бъде предан.
  • Добре, но щом е толкова добър и предан, защо не те последва в нашия планински дворец? — попитал царят на кейнарите.
И всички придворни закимали в знак на съгласие.
  • А ти, татко, би ли ми позволил отново да се събера с него?
  • Разбира се, щом толкова се обичате...
  • Принц Сутон е съвсем наблизо! — възкликнала Манора. — Се­га е край планинското езеро. Нека го доведат!
Придворните кейнари отишли на брега на езерото и намерили Су­тон. Когато влязъл в царските покои, той паднал на колене в знак на почит към владетеля на кейнарите.
  • Чух, че си бил добър и благороден — казал царят. — Че си оби­чал дъщеря ми Манора и си й бил верен. Добре, аз ще те приема, ако разпознаеш съпругата си измежду нейните сестри.
Принцът вдигнал очи и се смаял: пред него във вихрен танц се за­въртели седем красавици, седем принцеси с птичи премени; в укра­шенията им искрели скъпоценни камъни, а в премените се прелива­ли всички цветове на дъгата. И всичките седем му се видели еднакви като бисерите в короната на владетеля на кейнарите. Танцът на сест­рите бил стремителен, те размахвали в такт крилата си, като при то­ва скривали лицата и принц Сутон не можел да разпознае чертите на любимата си съпруга.
За миг го обзело отчаяние. Ала тогава сякаш мълния проблеснала в мрака — сякаш ярки пламъци обгърнали пръстена на ръката на Ма­нора. Принцът познал пръстена и протегнал ръце към Манора. Царят дал знак и танцът спрял. И всички разцъфтели в радостни усмивки.
Седем дена и седем нощи продължил празникът в планинския дворец на кейнарите. А после Сутон и Манора се върнали в Понка­ла. Не след дълго принцът станал цар. Той управлявал дълго и спра­ведливо. А кейнарите — полуптици-полухора — живели под негово­то управление мирно и щастливо.
Comments

ПРИКАЗКА ЗА ХАНА, НЕГОВИТЕ ЗЕТЬОВЕ И ПТИЦАТА ХАНГАРА

20/3/2018

Comments

 
​Имало едно време един хан. Той имал девет дъщери, коя от коя по-красиви. Осемте се омъжили по избора на баща си — за послушни и умни момци, а най-малката не го послушала — взела си за съпруг невзрачен сиромах. Ядосал се ханът и наредил на най-малката си дъщеря и мъжа й да се заселят по-далече от ханската юрта, в проста колиба.
Така и направили. Животът си вървял нормално, ала по едно вре­ме започнали да изчезват жребчетата от бялата кобила на хана. Не били те обикновени жребчета — наполовина златни, наполовина сре­бърни.
Осемте по-големи зетьове причаквали поред лошия крадец, но та­ка и не успели да го хванат, не опазили жребчетата. При хана дошъл най-младият зет, същият онзи невзрачен сиромах, и пожелал да пази табуна. Но ханът само му се присмял:
— Ха, ти ще го опазиш! Лично аз ходих, зетьовете ходиха, та ти ли, нещастнико, ще се сравняваш с нас! Я да си вървиш!
Момъкът не послушал хана и отишъл да пази табуна — цяла нощ не мигнал. Ето че на разсъмване бялата кобила родила скъпоценното жребче — наполовина златно, наполовина сребърно. И тогава от не­бесата налетяла приказната птица Хангард, грабнала жребчето и от­летяла. Не се стъписал пазачът, пуснал подир нея една стрела, а тази стрела се върнала при него с едно птиче перо и със златната опашка на жребчето.
Върнал се момъкът вкъщи и казал на жена си засега да заключи придобивката в раклата и на никого да не я показва.
И отново, нощ след нощ, се губели жребчета от табуна. Тогава ха­нът извикал осемте си зетя и им наредил да обходят целия свят, но да намерят крадеца и да върнат всички жребчета вкъщи. И най-мла­дият зет молел да тръгне с тях, но ханът само му се подиграл: че тая работа за тебе ли е! Но сиромахът настоял:
  • Тръгвам и толкоз!
Видял ханът, че момъкът няма да отстъпи, и наредил да му дадат един стар кон, направо кранта.
Момъкът оседлал коня и поел към дома си.
  • Виж, жено — казал, — мигар ще стигна далече с такава кран­та? Едвам докрета дотук, а пък далечен път изобщо няма да издър­жи. Види се, ще трябва да си взема от ханския табун хубав кон, а за да не се разгневи баща ти, покажи му перото от приказната птица Хангард и златната опашка на жребчето. Нека знае, че мъжът ти не е ка­то другите му зетьове, че не е спал през онази нощ и много неща е видял.
Избрал си момъкът хубав кон от ханския табун и препуснал след ханските зетьове. А жена му изпълнила неговата заръка, показала на баща си перото на приказната птица и златната опашка на жребчето. Изненадал се ханът: излязло, че най-малкият му зет е умен и чевръст.
През това време младите мъже яздели ли, яздели по света. След като пътували почти месец, се уморили, копитата на конете се разкър­вавили. Решили добре да си починат, направили бивак, само най-мла­дият продължил, сякаш нищо не можело да го уплаши.
Яздил, яздил, по едно време гледа — в подножието на един хълм стои бяла юрта. Влязъл в юртата, а в нея намерил старица. Започнал да я разпитва кой живее в тази юрта. Старицата му казала: В юртата живее птицата Хангард, та този Хангард е решил да се жени и вече почти е приготвил откупа за невястата — сто жребчета, наполовина златни, на­половина сребърни. Само едно му трябва още, за да станат сто. И друго му казала старицата: Ако се завръща като зъл дух, Хангард долита през комина, а ако е добър — тихичко влизал през вратата.
Младият мъж изслушал старицата и се скрил близо до юртата. Щом чул свистене над комина на юртата, опънал тетивата и стрелата улу­чила птицата право в сърцето. Тогава младият мъж събрал всички жребчета на табун и препуснал обратно.
Яздил, яздил, по едно време срещнал по-големите зетьове, а те би­ли ужасно измършавели — само кожа и кости. Почудили се зетьовете на нечувания късмет на сиромаха и ги обзела такава завист, че ре­шили да го погубят. Изкопали дълбока яма, опънали отгоре й килим, сиромахът стъпил върху килима и паднал в ямата.
Зетьовете започнали бързо да събират жребчетата, но те се разбя­гали. Така и не успели да ги съберат и си тръгнали към къщи с праз­ни ръце.
Покрай ямата минала една девойка. Чула стонове, навела се над ямата, гледа — млад мъж, ни жив, ни умрял. Той я помолил да из­плете въже от златните и сребърни косми на жребчетата. По това въ­же се покатерил и излязъл от ямата. Събрал жребчетата — наполо­вина златни, наполовина сребърни, и препуснал към къщи.
Щом видял своите жребчета, ханът страшно много се зарадвал. Та­ка е то: докато не видиш човека как върши работа, не можеш да го разбереш. Ханът наредил да накажат със смърт по-големите зетьове, но храбрият младеж го помолил да ги помилва. А когато ханът ум­рял, сиромахът заел неговото място. Шейсет години управлявал честно и справедливо, шейсет години народът му ял, пил и се веселил.
Comments

ДОБРИЯТ КХАМПХА

20/3/2018

Comments

 
​Случило се така, че Кхампха останал кръгъл сирак. Живеел със ста­рата си баба в порутена колиба в покрайнините на планинско село. Били много бедни, но Кхампха не роптаел срещу съдбата и се стараел да се труди усърдно. От ранна сутрин до мръкнало сечел дърва и из­гарял пънове, подготвял земята за оран.
Веднъж бабата казала на момъка.
  • Кхампха, добре ще е да наловиш малко риба. Иди на потока и заложи кош. В този сезон в потока има страшно много риба.
  • Добре — отвърнал момъкът и веднага се захванал да плете кош.
Кошът станал голям-преголям. Кхампха отишъл при потока и го заложил. На сутринта отишъл да провери, но кошът се оказал празен, а наоколо по брега Кхампха забелязал следи от различни животни.
Това се повтаряло всяка сутрин. Натъжил се Кхампха и разказал всичко на баба си. Старицата изслушала внука си и го посъветвала да приготви клопка и да хване горските зверове — разбира се, те кра­дели рибата от коша.
Кхампха последвал съвета на баба си, направил това, което тя му казала. На другата сутрин отишъл при потока и гледа — в клопката се хванала лисица. Кхампха приближил до лисицата, а тя изведнъж горчиво се разплакала.
  • Пусни ме на свобода, Кхампха! — замолила го. — Някой ден може да ти потрябвам. Само ме повикай, веднага ще дотичам.
Момъкът съжалил лисицата и я пуснал. Лисицата застанала на зад­ни лапи, а предните притиснала до гърдите си и дълго-дълго му се кла­няла, а после избягала в гората.
Кхампха отново заложил коша и приготвил клопка. Този път в клопката се хванал тигър. Видял той момъка, ниско свел глава и се замолил:
Не ме погубвай, Кхампха! По-добре ме пусни на свобода, някой ден може да ти потрябвам. Само ме повикай, веднага ще дотичам.
Съжалил Кхампха тигъра и го пуснал. Тигърът се поклонил, близ­нал нозете на момъка в знак на благодарност, радостно изръмжал и хукнал към гората.
На другия ден Кхампха отново отишъл при потока — да види хва­нала ли се е риба в коша. Гледа — в клопката му се хванал носорог. Кхампха вече се канел да накаже носорога, но той го помолил:
  • Не ме погубвай, някой ден може да ти потрябвам.
Добрият момък пуснал и носорога.
С това не се свършило: на другия ден в дълбоката яма паднал ог­ромен слон. И той помолил за пощада и подарил на момъка един от своите бивни. След това в заложената мрежа се оплел добрият горски дух на име Пхи Ной. Момъкът пуснал и него. После в клопката се хва­нала огромна змия — Кхампха съжалил и змията.
Оттогава нататък никой не закачал коша на Кхампха и той започ­нал всеки ден да носи вкъщи пълна кошница с риба. Най-едрата и вкусна риба момъкът сварявал специално за баба си. Слагал пред ста­рицата димящото котле, а тя все го отбутвала:
  • Вече съм стара, внучето ми, не ми трябва много храна. А ти си млад, трябва добре да се храниш, тогава ще станеш сръчен и як мъж, ще имаш сили да разореш всеки планински склон.
Веднъж бабата и внукът цял ден секли дървета в гората, прибра­ли се вкъщи чак привечер. Влезли и замрели от изненада: всичко на­около било чисто разтребено, била сготвена вкусна гозба. До този ден никой никога не се бил отоивал в тяхната сиромашка колиба. Помис­лила малко бабата и казала:
  • Види се, от небето са ни пратили помощничка, да украси бед­няшкия ни живот!
На другия ден бабата и внукът се престорили, че тръгват за поле­то, но бързо се върнали, скрили се край къщата и започнали да наб­людават. По пладне от слонския бивен излязла прекрасна фея и ста­рата колиба веднага светнала от нейното сияние.
Кхампха се прокраднал незабелязано в колибата, грабнал бивена и го строшил на малки парченца: момъкът искал прекрасната фея за­винаги да остане в дома му и да стане негова жена. Само че, рекъл си, не съм много красив, пък и колибата е твърде сиромашка-           едва ли Слоновата кост ще се съгласи да живее тук.
— Прекрасна фейо — тъжно продумал момъкът, — знам, че сме прекадено бедни, затова не се решавам да ти кажа: остани с нас, нека станем съпруг и съпруга.
Но феята Слонова кост радостно се усмихнала в отговор:
— Не тъгувай, добри ми Кхампха. Дошла съм в твоята колиба, за да стана твоя съпруга и помощничка. Не се тревожи, че домът ти е беден, а и ти не си красавец. Затова пък сърцето ти е добро.
Зарадвал се Кхампха, благодарил на прекрасната фея Слонова кост за добрите думи и двамата започнали да обработват заедно планин­ската нива — в дома им се заселили съгласието и щастието.
Веднъж из онези краища се появил важен царски велможа. Видял той феята Слонова кост и останал толкова изумен от нейната красота, че се притеснил: „Ами че тя е по-красива от самата царица!
Върнал се велможата в столицата, застанал пред царя и веднага му казал, че съпругата на един сиромах засенчва с красотата си са­мата царица. Царят наредил да предадат на Кхампха неговия височайши указ: незабавно да доведе в двореца красивата си съпруга.
Момъкът се ядосал:
—  Няма ли си Негово величество царица? Откъде-накъде аз трябва да се разделям с жена си?
Придворните се уплашили да не би тези дръзки думи да стигнат до ушите на обикновените хора и посъветвали царя да постигне свое­то не със сила а с хитрост, инак ще се изложи пред целия свят.
Царят намерил доста здрав разум в думите на придворните и из­мислил една хитрост. Спомнил си, че имал един много злобен и силен петел. Този петел не познавал поражение в боевете с други петли. И ето че царят наредил да извикат момъка и му казал:
  • Донеси тук своя петел, нищожни, нека се сбият с моя. Ако моят петел победи твоя, ще трябва да се разделиш с жена си. Разбра ли?
Кхампха се прибрал натъжен вкъщи, разказал всичко на жена си. Прекрасната фея Слонова кост гальовно хванала мъжа си за ръката.
  • Ти веднъж ми разказа как си пуснал на свобода много различ­ни горски зверове, а те са ти обещали, ако трябва, да ти се притекат на помощ. Иди в гората и повикай лисицата, помоли я да ти помогне.
Зарадвал се Кхампха, отишъл в гората и разказал на лисицата за нещастието си. Тя се засмяла:
Е, никой не може по-добре от мен да се разправя с кокошки и петли. Само да ми ги дадат, ще видя сметката не само на царския пе- тел, но и на петела на самия Небесен владетел. Щом стигнем пред пор­тите на царския дворец, веднага ще се превърна в петел. Тогава ти ще ме вземеш на ръце и ще кажеш, че твоят петел е готов да се бие с царския.
Зарадвал се Кхампха, яхнал лисицата и скоро двамата се озовали пред стените на двореца. Лисицата се превърнала в петел със здрав клюн и остри шпори. Кхампха вдигнал петела на ръце и го понесъл към двореца. Щом чул, че момъкът е дошъл, царят злорадо се закикотил: ни най-малко не се съмнявал, че царският петел ще бъде побе­дител. Ала той успял да направи само една крачка, когато петелът на Кхампха го връхлетял като ураган и клетникът издъхнал. Като видял това, царят здравата се разгневил.
  • Утре ще доведеш тук бика си — наредил на Кхампха, — да се бие с моя. Ако моят бик победи твоя, ще трябва да се разделиш с же­на си. Разбра ли?
Върнал се момъкът вкъщи и разказал всичко на Слоновата кост, а тя го посъветвала:
  • Иди в гората и извикай тигъра, той непременно ще ти помогне.
Кхампха отишъл в гората и извикал тигъра. Той дотичал веднага и момъкът му разказал за неволите си.
  • Не е страшно — отговорил тигърът, — аз повалям с един удар дори горския бик, а пък с царския ще бъде съвсем лесно. Яхни ме, за миг ще стигнем до портите на царския дворец. Там ще се превърна в бик, а ти ще ме заведеш при царя, той ни чака с нетърпение.
Кхампха постъпил така, както му казал тигърът.
Царял го посрещнал уж радушно — бил сигурен, че сега непремен­но ще спечели победата.
Бикът на царя бил могъщ и свиреп, рогата му били от остри по- остри! Засилил се бикът на Кхампха, втурнал се към царския — и той паднал мъртъв.
Още повече от преди се разгневил царят и веднага измислил нова хитрост.
  • Утре доведи тук слон, да си премери силите с моя — казал. — Ако моят слон надвие твоя, ще трябва да се разделиш с жена си. Раз­бра ли?
Прибрал се Кхампха, разказал всичко на жена си. Тя го посъветва­ла да намери в гората носорога. Кхампха отишъл в гората, повикал но­сорога и му разказал злочестините си. Носорогът се превърнал в огро­мен слон, нахвърлил се върху царския слон — онзи рухнал на земята.
Окончателно се вбесил царят и измислил нова хитрост. Този път поискал да проверят кой по-изкусно управлява лодка: Кхампха или царските войници? Уплашил се Кхампха, попитал жена си какво да прави. Прекрасната фея Слонова кост му казала:
  • Иди да повикаш змията, може пък тя да ти помогне.
Кхампха отново отишъл в гората, намерил змията, разказал й па­тилата си. Змията веднага се съгласила да му помогне: ще се пре­върне в лодка за Кхампха и мигом ще изпревари царските гребци.
Така и станало. Царят освирепял, когато лодката на Кхампха се откъснала напред, затропал с крака и безумно се разкрещял. От този крясък покривът на покоите рухнал върху главена м ка дошъл краят му.
Зарадвал се Кхампха: сега никой не можел да му отнеме любимата жена — и спокоен си тръгнал за вкъщи. Ала рано било да се радва . След смъртта си злобният цар се превърнал в злия горски дух Хай. Решил да не отстъпва и да си отмъсти на Кхампха, да му отнеме красивата жена. Събрал по-дребните зли духове и им наредил на вся­ка цена да му доведат душата на прекрасната фея Слонова кост. Наредил на един от злите духове да се превърне в отровна змия и да пропълзи в котлето, в което феята Слонова кост готви гозбите си. Щом тя пипне котлето, змията да я ухапе. Феята ще умре от змииското ухапване и змията ще завладее душата й.
Добрият горски дух Пхи Ной, когото Кхампха някога съжалил, научил за коварните кроежи на Пхи Хай и навреме подшушнал на пре­красната фея:
  •  Преди да започнеш да готвиш, плисни в котлето вряла вода.
Послушала го феята Слонова кост, плиснала в котлето вряла вода и попарила змията, която се била притаила там. Тя веднага издъхнала.
Ала Пхи Хай не мирясал: придумал бухала да отвлече прекрасна­та фея.     ,
Бухалът долетял при дома на Кхампха и така заграчил, че феята Слонова кост потреперила от ужас и паднала мъртва.
Заплакал Кхампха с горчиви сълзи. А после, нали нямало какво да прави, се наканил да погребе тялото на любимата си съпруга.
  •  Не бързай — чул той тогава гласа на добрия Пхи Ной, — оста­ви всичко, както си е, аз ще намеря начин да ти помогна.
Кхампха послушал Пхи Ной и полегнал да си почине, защото вече бил останал без сили от мъка. А точно тогава долетял бухалът ис­кал вече да отнесе душата на прекрасната фея.
— Ей, бухльо! — извикал го добрият дух Пхи Ной. — Пхи Хай ме помоли да ти помогна. Вземай по-бързо душата на прекрасната фея и влез с нея в тази кошница. Мигом ще ви отнеса при Пхи Хай.
Глупавият бухал наистина влязъл в кошницата.
  •  Не е много трудна работа да погубиш някого — поклатил глава
Пхи Ной. — Къде-къде по-трудно е да го възкресиш. Ще можеш ли, бухльо, да съживиш прекрасната фея?
Бухалът облещил кръглите си очи, запляскал с крила, източил къ­сия си врат и заграчил провлечено. Бездиханната фея веднага ожи­вяла. Пхи Ной стиснал бухала за гърлото и му заповядал:
  • Признай си как вашето бухалско племе изпраща смърт на хората!
Бухалът разтворил клюна си и се напънал да изграчи:
  • Ау...ау... ау... ъ-ъ... оу!
Пхи Ной взел един нож и скъсил езика на бухала. Оттогава бухалите вече не всяват смъртен страх сред хората с ужасните си крясъци.
Научил злият дух Пхи Хай, че пак не е сполучил, и от злоба се гът- този път вече завинаги. И така дошъл краят на лошия цар.
Велможите решили да изберат за цар Кхампха — всички знаели какво добро сърце имал той. Отишли в дома му, яхнали слонове.
Кхампха излязъл да ги посрещне и казал:
  • Човек не може да бъде цар, без да измъчва добрите хора. Не ми тряова царски трон!
Чули велможите мъдрите думи на Кхампха, смъкнали богатите си одежди и се разотишли по домовете си. А столицата така си и остана­ла оез цар. Тогава вече хората заживели в мир и съгласие, за всичко си помагали.
Comments

КЕЛЧО И МУСА

20/3/2018

Comments

 
​Отдавна, много отдавна, вече не си спомням кога — когато ка­милата беше гласовит глашатай, а аз люлеех тате в люлката: скръц- скръц!, - не щеш ли, мама се разпищя пред вратата. Затърчах се към нея, а тате —- туп от люлката! Ту единия люлея, ту другия — и двамата плачат. И тогаз мама ме хвана за перчема, а тате пипна тоягата и хукнаха да ме гонят из ъглите! Тичам покрай печката — гребвам от горещата каша, а върху ми се излива гърне с кисело мля­ко! Едвам се отървах и приказката започна.
Имало едно време един Келчо, а той си имал майка и баща. Оста­рял баща му, съвсем изнемощял. И преди смъртта си казал на своя син:
— Слушай, синко, бащиното ми наставление. Никога да си нямаш работа с един човек. Този човек е дребен на ръст, по лицето му няма ни косъмче, кривоглед е и се казва Муса. Дори пшеницата да не си мелиш на неговата мелница.
Казал това и напуснал този свят.
Мъртвите си отиват, живите остават. Много време мина оттогава, дошла пролетта, после лятото. Веднъж майката на Келчо му казала:
  •  Радост за очите ми, синко мой Келчо! Не ни е останало нито брашно, нито трици. И ние нямаме какво да ядем, и животните. Я взе­ми пшеница, откарай я в мелницата, да я смелят. Ще има храна и за нас, и за животните, заедно ще се радваме.
—  Добре, мамо, така ще направя — казал Келчо.
На разсъмване той извел магарето от обора, натоварил го с чува­ли пшеница и още с първите песни на птиците тръгнал на път. Пъ­тят към мелницата извивал по хълмове и долини, а самата мелница била край един водопад. Водата падала отгоре, завъртала голямото ко­лело, а от него камъните се въртели и скърцали, въртели и скърцали - мелели зрънцата.
Приближил Келчо до мелницата и що да види? Пред вратата седнал дребен човечец, по лицето му нито косъмче, а и кривоглед...
„Аха- помислил си Келчо.- Остава да се казва Муса, тогава ще е по-добре да послушам съвета на тате.” Отишъл до човека и го попитал:
  • Как се казваш, уважаеми?
А той отговорил невъзмутимо:
  • Муса
Разбрал Келчо, че това е същият човек, за когото баща му го билпредупредил: дребен на ръст, без нито едно косъмче по лицето, кривоглед, името му – Муса. Не – рекъл си, - няма да престъпя бащината заръка, бърже да се махам оттук!”
Завърнал магарето и го подкарал към   втората мелница. Защото по
Селата има много мелници, не е като в градовете. Ала онова човече, дребното на ръст и без косъмче по лицето, се ядосало. „Охо, ще ти покажа аз как ще бягаш от мене!”
Скочил Муса и по краткия път изпреварил Келчо, стигнал до вто­рата Мелница преди него. Пак се настанил пред вратата - по турски, с крака подвити под него, седи и зяпа насам натам.
Келчо се дотътрил ни жив, ни умрял от умора след стръмните баи­ри и криволичещите пътеки. Щом приближил до мелницата, веднага видял Муса.
  • Ох, тежко ми! Пак този!
Бързо завърнал магарето, шибнал го с пръчката и тъкмо се канел да побегне, Муса го извикал:
  • Напразно се мъчиш, Келчо! По тези места има само три мел­ници и всичките са мои. Няма къде другаде да идеш. По-добре се примири и дай да ти смеля пшеницата.
  • А, не — казал Келчо. — Не мога да престъпя бащината заръка, няма да меля пшеницата си при тебе. Остани си със здраве!
  • Почакай — преградил му пътя Муса. — Хайде да сключим с тебе
договор за състезание. Ако аз изляза победител, ще взема всичката ти пшеница заедно с магарето. Ако спечелиш ти, давам ти една от моите мелници.     1Те
  • За какво ще се състезаваме?
  • Кой лъже повече. Който измисли по-добра лъжа, той печели. Съгласен ли си?
Как да не се съгласи Келчо! Та той бил прочут с измислиците си!
Стиснали си ръцете и състезанието започнало. Пръв подхванал лъжите си Муса:
  • Слушай сега, Келчо! Баща ми не беше мелничар, а орач. Есен­но време сееше, зиме и напролет чакаше реколтата, лете вършееше зърното. Веднъж на нашия харман поникна диня. Започнахме да се грижим за нея, та да расте по-добре. Как ли не я глезихме, как ли не я поливахме — и тя растеше ли, растеше. Порасна голяма — колкото цял хълм! Узря нашата диня и тате нае дървосекачи да я раз­цепят. Единият секач замахна със секирата и я изтърва право вът­ре в динята. Какво да прави? Наложи се да влезе в динята, да я тър­си. Когато влязъл, скитал, скитал, не могъл да намери секирата. Не щеш ли, гледа — друг някакъв човек се лута. Секачът го попитал: „Земляк, изгубих си тук секирата, да си я виждал случайно?“ Оня човек само се разсмял в отговор: „Какво приказваш, земляк! Аз из­губих цял керван камили, седем дена и седем нощи ги търся, ала досега и следи от копитата им не съм видял!“ Нямаше как, наложи се всички да влезем и да търсим секача с неговата секира и керванджията с неговите камили. Баща ми доведе от града цял отряд дър­восекачи и те разсякоха нашата диня на две. Че като рукна вода от нея, че като потекоха едни реки — през планини и хълмове стигна­ха чак до Истанбул и от тях се образува Мраморно море.
Млъкнал Муса-кьосето и погледнал Келчо. Келчо се почесал по те­мето и подзел:
  • Сега чуй аз какво ще ти разкажа! Моят баща беше пчелар. Не е лека тая работа. От ранни зори той беше на пчелина и броеше колко пчели са излетели от кошерите. Вечер ги преброяваше една по една — колко са се върнали. Не щеш ли, веднъж една окуцяла пчела не се прибрала. Натъжи се тате, цяла нощ не мигна, само това си мис­леше: какво ли може да й се е случило? Той обичаше тази пчела за­ради хубавия й мед. Мисли, мисли и до сутринта измисли. Взе голя­мата губерка, заби я в земята, стъпи върху нея бос и от високото се заоглежда наоколо. „Виждам — рече — как някакъв селянин от се­ло Физан е хванал нашата куца пчеличка, впрегнал я е в ралото за­едно с бика и сега орат двамата! Бърже ми оседлайте петела!“ Хва­нах аз петела, оседлах го, тате го яхна и се запъти към Физан. Осво­бодил нашата пчела, но докато яздил, седлото протрило гърба на пе­тела. Намазахме болното място с орехово масло и не щеш ли, на то­ва място покълна орех. Дорде се усетим, фиданката се превърна в огромно дърво. Листата му окапаха и покриха цяла нива. Засяхме тази нива и на нея израсна пшеница до пояс. Пшеницата узря, оти­дохме с косите да я окосим, а насреща ни една лисица — скок! За­махна тате с косата, метна примка на шията на лисицата. Лисицата бяга, а косата се върти около нея. И така окоси нивата до последно­то класче. Овършахме пшеницата, извикахме бирника да пресмет­не реколтата. Мерим ние, мерим пшеницата и току гледаме в една от крините — лист хартия. Тате го разгъна, повъртя го на тъй и на инак, после го подаде на бирника: „Я, синко, погледни какво пише, че не мога да го разбера.“ Онзи го прочете, а там пишело следното: „Келчо победи, кьосето се изложи.“
Така завършил разказа си Келчо, а Муса се смял до сълзи.
— Браво, Келчо! — казал. — Още като излъга за губерката, раз­брах, че съм изгубил играта. Можеше и да не продължаваш нататък. А пък аз, честно да ти кажа, отдавна търся човек като тебе. Вземи и трите ми мелници, хубаво се грижи за тях и се грижи за мене, докато съм жив.
Оттогава Келчо, майка му и мелничарят заживели нов живот весел и заможен.
Comments
<<Previous

    Категория

    All
    АРАБСКА ПРИКАЗКА
    бирманска приказка
    Българска народна приказка
    виетнамска приказка
    Елзаска приказка
    индонезийска приказка
    китайска приказка
    корейска приказка
    кхмерска приказка
    лаоска приказка
    монголска приказка
    Руска приказка
    тайска приказка
    Турска приказка
    филипинска приказка

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Начало
  • Новини
  • Съобщения
  • Календар
  • Информация
    • Каталози
    • Уеб адреси
    • Личности >
      • Танцови дейци >
        • Анна Василева
        • Антон Димов
        • Иван Кирилов
        • Луиза Стефанова
        • Мария Димова
        • Петър Луканов
        • Първан Първанов
        • Руска Ванова
      • Художници >
        • Александър Обретенов
        • Александър Станев, график
        • Альоша Кафеджийски, скулптор
        • Антонина Бочева, скулптор
        • Благой Иванов, живописец
        • Проф. Бойчо Григоров, живописец
        • Боян Трендафилов
        • Боян Стоянов
        • Валентин Герасимов
        • Валентин Димитров
        • Венелин Захариев
        • Веско Вачев
        • Видо Вълов, график
        • Виктория Тодорова
        • Проф. Галилей Симеонов, график
        • Георги Апостолов, скулптор
        • Георги Павлов - Павлето, живопис
        • Георги Панов, живописец, карикатурист
        • Георги Паунов-Паунец, живописец
        • Георги Томов, живописец
        • Георги Стефанов, сценограф
        • Господин Господинов- Джони
        • Димо Троянов
        • Димитър Ганчев, скулптор
        • Димитър Симеонов Гоцак, скулптор
        • Димитър Димитров
        • Димитър Илиев Димитров
        • Димитър Куцаров
        • Димитър Томов, живописец
        • Дончо Николаев
        • Дончо Планински
        • Доньо Донев, художник
        • Евгени Томов
        • Евгения Крайчева
        • Елвис Ангелов Марков
        • Емануил Цветков, аниматор
        • Доц. Емил Костов
        • Емилия Стефанова
        • Здравко Александров, живописец
        • Здравко Манолов, приложник-керамик
        • Иван Давидков
        • Иван Доганов
        • Иван Манойлов
        • Илия Велев, живописец
        • Илия Костов
        • Ирина Сердева
        • Йордан Инков, живописец
        • Камен Цанов, живописец
        • Кирил Воденичаров
        • Кирил Петров, живописец
        • Д-р изк.н. Любомир Мечков, изкуствовед
        • Людмил Стефанов, сценограф
        • Максим Тодоров, илюстрация
        • Мариана Забунова, керамичка
        • Марко Марков
        • Милчо Петров, график
        • Милчо Спасов, живописец
        • Мими Станева
        • Митко Марков, живописец
        • Младен Иванов
        • Найден Кирилов Георгиев
        • Никола Канов
        • Николай Пенков
        • Николай Попов, живописец
        • Николай Стоянов, сценограф
        • Огнян Боянов, скулптор
        • Петър Миланов, скулптор
        • Петър Михайлов-Войводата, живопис
        • Петър Панайотов
        • Пламен Узунски
        • Рени Петрова
        • Руска Маринова
        • Сияна Миланова
        • Акад. проф. Стефан Иванов, живописец
        • Стефан Владимиров
        • Стефан Евстатиев Кирков
        • Стефан Първанов -Байката
        • Теодоси (Тодор) Антонов
        • Тодор Деков
        • Тодор Петров, живописец
        • Христо Михайлов, график
        • Христо Спасов
        • Чавдар Любомиров Антов
        • Чавдар Чакъров
      • Научни дейци >
        • Акад., проф., д-р Георги Близнаков
        • Акад., проф., д-р Иван Дуриданов
        • Акад., проф., д-р Мито Цеков Исусов
        • Акад., проф. д-р Никола Томов
        • Акад., проф. д-р Цветан Димитров Цветков
        • Акад., проф., д-р Ячко Иванов
        • Проф. Александър Ничев
        • Проф. Александър Попов
        • Проф. Александър Чирков
        • Проф. Ангел Бънков
        • Проф. Ангел Павлов Тодоров
        • Проф. Апостол Стоянов Апостолов
        • Проф. Асен Димов
        • Проф. Борис Ставров
        • Проф. Боян Димитров Ничев
        • Проф. Венелин Севастакиев
        • Проф. Веселин Иванов Никифоров
        • Проф. Владимир Владимиров
        • Любомир Дренчев
        • Проф. Владимир Иванов
        • Проф. Галилей Дамянов Симеонов
        • Проф. дпн Галя Михайлова Христозова
        • Проф. Дешо Младенов
        • Проф. Евгени Тодоров Апостолов
        • Проф. Иван Младенов
        • Проф. Иван Първанов Нончев
        • Проф. Иван Софрониев Стефанов
        • Проф. Камен Лозанов
        • Проф. Коста Стоянов
        • Проф. Костадин Тодоров
        • Проф.Красимира Симеонова Якимова
        • Проф. Людмил Петров Васкичев
        • Проф.Максим Митов Божинов
        • Проф. Миладин Апостолов
        • Проф. Митко Гогошев
        • Проф. Младен Тасков Живков
        • Проф. Никола Гетов
        • Проф. Николай Семков
        • Проф. Пепка Александрова
        • Проф. Петър Червеняков
        • Проф. Симеон Дамянов
        • Проф. Тако Андреев Костов
        • Проф. Тодор Боров
        • Проф. Тодор Вълов
        • Проф. Тодор Иванов Живков
        • Проф. Тодор Кръстев Патрашков
        • Проф. Цветан Димитров Гергов
        • Проф. Цветан Димитров Вълов
        • Доц. Агнеса Миткова
        • Доц. Аксентия Иванова
        • Доц. Александър Горанов
        • Доц. Анелия Томова
        • Доц. Борис Грозданов
        • Доц. Борислав Герасимов
        • Доц. Боян Тодоров
        • Доц. Велфин Иванов Истатков
        • Доц. Ангел Кирилов Тонов
        • Доц. Димитър Цолов
        • Доц. Иван Борисов Иванов
        • Доц. Жечка Цветкова Василева
        • Доц. Иво Цветанов Илиев
        • Доц. Йордан Хлебаров
        • Доц. Людмил Иванов Спасов
        • Доц. Маруся Иванова Любчева
        • Доц. Младен Трифонов
        • Доц. Петър Петров
        • Доц. Радиум Токин
        • Доц. Румен Патрашков
        • Доц. Серафим Каменов
        • Доц. Снежана Найденова
        • Доц. Стефан Емилов Горанов
        • Доц. Стефан Коларов
        • Доц. Трифон Михайлов
        • Доц. Христо Коларов
        • Доц. Цветан Обретенов
        • Цецка Рускова
      • Музикални дейци >
        • АСЕНОВ, Асен
        • ВАНКОВА, Екатерина
        • ВИДАС, Самуил
        • ВОДЕНИЧАРОВ, Венцислав
        • ГАВРИЛОВ, Йордан
        • ГАВРИЛОВ, Сашко
        • ГАЙДАРОВ, Борис
        • ГЕОРГИЕВ, Петър
        • ГЕРАСИМОВ, Любен
        • ДИМОВА, Мария
        • ЗДРАВКОВ, Николай
        • ЗЕНГИНОВ, Димитър
        • ИЛИЕВ, Дико
        • ИЛИЕВ, Димитър
        • ИЛИЕВA, Цветана
        • КАЛЧЕВ, Иво
        • КРЪСТЕВ, Александър
        • ЛИЛОВ, Лило
        • ЛИЛОВА, Тереза
        • ЛУКОВ, Камен
        • МИЛКОВ, Михаил
        • МИНКОВ, Емил
        • МИТОВ, Милан
        • МОЦЕВ, Александър
        • НАКОВ, Росалин
        • НАУМОВ, Петко
        • ПАПУРКОВА, Павлина
        • ПЕТРОВА, Сийка
        • ПИРОНКОВ, Симеон
        • ПОПОВ, Аврам
        • ПОПОВ, Никола
        • ПОПОВ, Стефан
        • ПЪРВАНОВ, Васил
        • РАЙЧЕВ, Александър
        • РАЙЧЕВ, Ромео
        • РАНГЕЛОВА, Нели
        • СПАСОВ, Георги
        • ТОДОРОВ, Ненчо
        • ЦИБРАНСКИ, Хернани
      • Литературни творци >
        • АВОНЕДИ, Милена
        • АЛЕКСАНДРОВ, Милен
        • АЛЕКСАНДРОВА, Камелия
        • АЛЕКСИЕВ, Георги
        • АНДРЕЕВ, Емил
        • АНТОВ, Пламен
        • АНТОНОВ Теодоси (Тодор)
        • АПОСТОЛОВА, Кева
        • АРСЕНОВ, Иво
        • АСЕНОВ, Драгомир
        • AТАНАСОВ, Георги
        • БЕЧЕВА, Ата
        • БОРИСОВ, Борис
        • БОРИСОВ, Георги
        • БОРИСОВА, Вилма
        • ВАЧЕВ, Васил
        • ВЛАДИМИРОВ, Христо
        • ВЪРБАНОВ, Красимир
        • ГЕОРГИЕВ, Георги
        • ДАВИДКОВ, Иван
        • ДАКОВА, Бисера
        • ДАНКИН, Владимир
        • ДИМИТРАШКОВ, Иван
        • ДОДЕВА, Палмира
        • ДОНЕВ, Сава
        • ЕРМЕНКОВ, Венелин
        • ЗВЕЗДАНОВ, Николай
        • ЗДРАВКОВ, Иван
        • ИГНАТОВ, Радослав
        • ИЛИЕВ, Цветан
        • ИСАЕВ, Младен
        • ЙОРДАНОВ, Любомир
        • ЙОРДАНОВ, Юлий
        • ЙОРДАНОВ, Юлиян Цаньов
        • ЙОРДАНОВА, Лолита
        • КАЛЕЕВ, Мартен
        • КИРИЛОВ, Николай
        • КОЛАРОВ, Стефан Любенов
        • КОРАЛОВ, Емил (псевдоним на Емил Дончев Ста&#
        • КРАСИНСКИ, Славчо
        • КРЪСТЕВА, Любомира
        • ЛАЗАРОВ, Дончо
        • МАРКОВСКИ, Георги
        • МИЛЧЕВ, Иван
        • МИНКОВ, Цветан
        • МИХАЙЛОВ, Радослав
        • МИШЕВ, Вълко Димитров
        • НИКОЛОВА, Маруся
        • НИНКОВ, Тодор
        • НИЧЕВ, Александър Димитров
        • НИЧЕВ, Боян Димитров
        • ОСИНИН, Димитър (Димитър Николов Попов)
        • ПЕТКОВ, Неофит
        • ПЕТРОВА, Корнелия
        • РАДИЧКОВ, Йордан Димитров
        • РАНГЕЛОВ, Дамян
        • РИБАГИН, Асен
        • РУДНИКОВ, Иван (псевдоним на Иван Стефанов &#
        • РУСАФОВ, Георги
        • РУСЕВ, Никола
        • САВОВ, Младен (Младен Живков Гоцов)
        • САВОВ, Стефан
        • СИМЕОНОВА, Александра
        • СОКОЛОВ, Николай
        • СПАСОВА, Розалина
        • СТАНЧЕВ, Лъчезар
        • СТОЯНОВ, Анастас
        • ТОМИНСКА, Ели
        • ТОНОВ, Ангел
        • ТОРОМАНСКИ, Кирил
        • ТРОАНСКА, КУНА
        • ТРОАНСКИ, Христо
        • ФИЛИПОВА, Ваня
        • ФОЛ, Николай
        • ЦВЕТАНОВ, Ценко
        • ЦЕНОВ, Борислав В.
        • ЦЕНОВ, Борислав Славчев
        • ЯЗОВА, Яна
      • Краеведи >
        • АЛЕКСАНДРОВ, Георги
        • АНАСТАСОВА, Надежда Цекова
        • БЕНОВ, Ангел
        • ВАСИЛЕВ, Петър
        • ВАЦЕВ, Цветко Йосифов
        • ВАЧЕВ, Атанас Първанов
        • ГЕОРГИЕВА, Теменужка Канова
        • ГЕРГОВ, Русин Първанов
        • ГОЦОВ, Георги Димитров
        • ГРИГОРОВ, Славко Димитров
        • ЗАХАРИЕВА, Свиляна Боянова
        • ИСТАТКОВ, Любомир Антов
        • ЙОРДАНОВ, Йордан Георгиев
        • ЙОРДАНОВ, Йордан Герасимов
        • КАЦАРОВ, Велислав
        • КОСТОВ, Цено Крумов
        • МАРИНОВ, Димитър
        • МАРКОВ, Стоян
        • МИЛАНОВ, Милан Василев
        • МИЛЧЕВ, Геройко
        • МИХОВ, Васил Димитров
        • МЛАДЕНОВ, Димитър
        • МОЦОВ, Георги Петров
        • НАМЕРАНСКИ, Никола
        • НИКОЛОВ, Никола Зарков
        • ПЕНОВ, Кръсто
        • ПЕРЧИНКОВ, Йордан
        • СТОИЛОВ, Стоян
        • ОДОРОВ, Димитър Цветков
        • ХРИСТОВ, Върбан
    • Събития >
      • Национални >
        • Личности >
          • Януари
          • Февруари
          • Март
          • Април
          • Май
          • Юни
          • Юли
          • Август
          • Септември
          • Октомври
          • Ноември
          • Декември
          • Други
        • Събития >
          • Януари
          • Февруари
          • Март
          • Април
          • Май
          • Юни
          • Юли
          • Август
          • Септември
          • Октомври
          • Ноември
          • Декември
          • Други
      • Регионални >
        • Личности >
          • Януари
          • Февруари
          • Март
          • Април
          • Май
          • Юни
          • Юли
          • Август
          • Септември
          • Октомври
          • Ноември
          • Декември
          • Други
        • Събития >
          • Януари
          • Февруари
          • Март
          • Април
          • Май
          • Юни
          • Юли
          • Август
          • Септември
          • Октомври
          • Ноември
          • Декември
          • Други
      • Годишнини
  • Почетни отличия
    • Почетна значка
    • Почетен знак
    • Златна карта
  • Структура
    • АДМИНИСТРАТИВЕН ОТДЕЛ >
      • Директор
      • Методист
      • Гл.библиотекар на Обслужващи звена
      • Гл.библиотекар на Комплектуване и каталоk
      • Счетоводител
    • СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ОТДЕЛИ >
      • Справочно - библиографски отдел
      • Комплектуване, обработка и каталози
      • Връзки с обществеността
      • Автоматизация
      • Американски информационен кът
      • Краеведски отдел "Анастас Стоянов" >
        • Краеведски проучвания
      • Методично-информационен център.
      • Комплексен отдел "Изкуство"
      • Методичен отдел
    • ОБСЛУЖВАЩИ ЗВЕНА >
      • Детски отдел >
        • ЗАБАВНО ЛЯТО В БИБЛИОТЕКАТА >
          • ПРОГРАМА ЗАБАВНО ЛЯТО В БИБЛИОТЕКАТА
          • РЕГЛАМЕНТ ЗА УЧАСТИЕ В ПРОГРАМАТА „ЗАБАВi
        • Информация
        • Правила за безопасен интернет
        • Детски сайтове
        • Маратон на четенето
        • Списъци за лятно четене
        • Детски периодични издания
        • Детска художествена литература
        • Детска отраслова литература
        • Детски приказки
        • Образователни игри за учене на английски >
          • Часовник
          • Държави
          • Отиди на
          • Кухня
          • Харесвам
          • Слушай и познай посоката
          • Представки
          • Повтори
          • Опиши
        • ЕКИП
      • Езикова читалня
      • Заемна за възрастни >
        • Списък със задължителна литература
      • Читалня "Хуманитарни науки"
      • Читалня "Точни и приложни науки"
      • Отдел "Периодика"
    • МАТЕРИАЛНО – ТЕХНИЧЕСКА ДЕЙНОСТ >
      • Домакин
      • Параджия
      • Чистачи
  • За нас
    • Бюлетин
    • Издания
    • История
  • Проекти
    • Защитени
    • Глобални библиотеки
    • Международни
  • За читателя
    • Избрано за Вас
    • Любопитно
    • Нови книги
    • Детски празници и развлечения
    • Препоръчана библиография
  • Е-каталог
  • Услуги
    • Правилник
    • Услуги >
      • Заявка за библиографска справка
    • Такси
  • Етичен кодекс
  • Често задавани въпроси
  • Попитай библиотекаря
  • Профил на купувача
    • Годишен отчет - дейности
    • Бюджет
  • Дигитална галерия
    • История на буквара
  • Презентации
    • 3ти март
    • Военни Паметници
  • Печатни издания
    • КАЛЕНДАР НА ГОДИШНИНИ НА ЛИЦА И СЪБИТИЯ 2017
    • Сборник: "Младежки авторски творби 2017"
  • За контакти
  • Лични данни
  • EN
  • Начало
  • Новини
  • Съобщения
  • Календар
  • Информация
    • Каталози
    • Уеб адреси
    • Личности >
      • Танцови дейци >
        • Анна Василева
        • Антон Димов
        • Иван Кирилов
        • Луиза Стефанова
        • Мария Димова
        • Петър Луканов
        • Първан Първанов
        • Руска Ванова
      • Художници >
        • Александър Обретенов
        • Александър Станев, график
        • Альоша Кафеджийски, скулптор
        • Антонина Бочева, скулптор
        • Благой Иванов, живописец
        • Проф. Бойчо Григоров, живописец
        • Боян Трендафилов
        • Боян Стоянов
        • Валентин Герасимов
        • Валентин Димитров
        • Венелин Захариев
        • Веско Вачев
        • Видо Вълов, график
        • Виктория Тодорова
        • Проф. Галилей Симеонов, график
        • Георги Апостолов, скулптор
        • Георги Павлов - Павлето, живопис
        • Георги Панов, живописец, карикатурист
        • Георги Паунов-Паунец, живописец
        • Георги Томов, живописец
        • Георги Стефанов, сценограф
        • Господин Господинов- Джони
        • Димо Троянов
        • Димитър Ганчев, скулптор
        • Димитър Симеонов Гоцак, скулптор
        • Димитър Димитров
        • Димитър Илиев Димитров
        • Димитър Куцаров
        • Димитър Томов, живописец
        • Дончо Николаев
        • Дончо Планински
        • Доньо Донев, художник
        • Евгени Томов
        • Евгения Крайчева
        • Елвис Ангелов Марков
        • Емануил Цветков, аниматор
        • Доц. Емил Костов
        • Емилия Стефанова
        • Здравко Александров, живописец
        • Здравко Манолов, приложник-керамик
        • Иван Давидков
        • Иван Доганов
        • Иван Манойлов
        • Илия Велев, живописец
        • Илия Костов
        • Ирина Сердева
        • Йордан Инков, живописец
        • Камен Цанов, живописец
        • Кирил Воденичаров
        • Кирил Петров, живописец
        • Д-р изк.н. Любомир Мечков, изкуствовед
        • Людмил Стефанов, сценограф
        • Максим Тодоров, илюстрация
        • Мариана Забунова, керамичка
        • Марко Марков
        • Милчо Петров, график
        • Милчо Спасов, живописец
        • Мими Станева
        • Митко Марков, живописец
        • Младен Иванов
        • Найден Кирилов Георгиев
        • Никола Канов
        • Николай Пенков
        • Николай Попов, живописец
        • Николай Стоянов, сценограф
        • Огнян Боянов, скулптор
        • Петър Миланов, скулптор
        • Петър Михайлов-Войводата, живопис
        • Петър Панайотов
        • Пламен Узунски
        • Рени Петрова
        • Руска Маринова
        • Сияна Миланова
        • Акад. проф. Стефан Иванов, живописец
        • Стефан Владимиров
        • Стефан Евстатиев Кирков
        • Стефан Първанов -Байката
        • Теодоси (Тодор) Антонов
        • Тодор Деков
        • Тодор Петров, живописец
        • Христо Михайлов, график
        • Христо Спасов
        • Чавдар Любомиров Антов
        • Чавдар Чакъров
      • Научни дейци >
        • Акад., проф., д-р Георги Близнаков
        • Акад., проф., д-р Иван Дуриданов
        • Акад., проф., д-р Мито Цеков Исусов
        • Акад., проф. д-р Никола Томов
        • Акад., проф. д-р Цветан Димитров Цветков
        • Акад., проф., д-р Ячко Иванов
        • Проф. Александър Ничев
        • Проф. Александър Попов
        • Проф. Александър Чирков
        • Проф. Ангел Бънков
        • Проф. Ангел Павлов Тодоров
        • Проф. Апостол Стоянов Апостолов
        • Проф. Асен Димов
        • Проф. Борис Ставров
        • Проф. Боян Димитров Ничев
        • Проф. Венелин Севастакиев
        • Проф. Веселин Иванов Никифоров
        • Проф. Владимир Владимиров
        • Любомир Дренчев
        • Проф. Владимир Иванов
        • Проф. Галилей Дамянов Симеонов
        • Проф. дпн Галя Михайлова Христозова
        • Проф. Дешо Младенов
        • Проф. Евгени Тодоров Апостолов
        • Проф. Иван Младенов
        • Проф. Иван Първанов Нончев
        • Проф. Иван Софрониев Стефанов
        • Проф. Камен Лозанов
        • Проф. Коста Стоянов
        • Проф. Костадин Тодоров
        • Проф.Красимира Симеонова Якимова
        • Проф. Людмил Петров Васкичев
        • Проф.Максим Митов Божинов
        • Проф. Миладин Апостолов
        • Проф. Митко Гогошев
        • Проф. Младен Тасков Живков
        • Проф. Никола Гетов
        • Проф. Николай Семков
        • Проф. Пепка Александрова
        • Проф. Петър Червеняков
        • Проф. Симеон Дамянов
        • Проф. Тако Андреев Костов
        • Проф. Тодор Боров
        • Проф. Тодор Вълов
        • Проф. Тодор Иванов Живков
        • Проф. Тодор Кръстев Патрашков
        • Проф. Цветан Димитров Гергов
        • Проф. Цветан Димитров Вълов
        • Доц. Агнеса Миткова
        • Доц. Аксентия Иванова
        • Доц. Александър Горанов
        • Доц. Анелия Томова
        • Доц. Борис Грозданов
        • Доц. Борислав Герасимов
        • Доц. Боян Тодоров
        • Доц. Велфин Иванов Истатков
        • Доц. Ангел Кирилов Тонов
        • Доц. Димитър Цолов
        • Доц. Иван Борисов Иванов
        • Доц. Жечка Цветкова Василева
        • Доц. Иво Цветанов Илиев
        • Доц. Йордан Хлебаров
        • Доц. Людмил Иванов Спасов
        • Доц. Маруся Иванова Любчева
        • Доц. Младен Трифонов
        • Доц. Петър Петров
        • Доц. Радиум Токин
        • Доц. Румен Патрашков
        • Доц. Серафим Каменов
        • Доц. Снежана Найденова
        • Доц. Стефан Емилов Горанов
        • Доц. Стефан Коларов
        • Доц. Трифон Михайлов
        • Доц. Христо Коларов
        • Доц. Цветан Обретенов
        • Цецка Рускова
      • Музикални дейци >
        • АСЕНОВ, Асен
        • ВАНКОВА, Екатерина
        • ВИДАС, Самуил
        • ВОДЕНИЧАРОВ, Венцислав
        • ГАВРИЛОВ, Йордан
        • ГАВРИЛОВ, Сашко
        • ГАЙДАРОВ, Борис
        • ГЕОРГИЕВ, Петър
        • ГЕРАСИМОВ, Любен
        • ДИМОВА, Мария
        • ЗДРАВКОВ, Николай
        • ЗЕНГИНОВ, Димитър
        • ИЛИЕВ, Дико
        • ИЛИЕВ, Димитър
        • ИЛИЕВA, Цветана
        • КАЛЧЕВ, Иво
        • КРЪСТЕВ, Александър
        • ЛИЛОВ, Лило
        • ЛИЛОВА, Тереза
        • ЛУКОВ, Камен
        • МИЛКОВ, Михаил
        • МИНКОВ, Емил
        • МИТОВ, Милан
        • МОЦЕВ, Александър
        • НАКОВ, Росалин
        • НАУМОВ, Петко
        • ПАПУРКОВА, Павлина
        • ПЕТРОВА, Сийка
        • ПИРОНКОВ, Симеон
        • ПОПОВ, Аврам
        • ПОПОВ, Никола
        • ПОПОВ, Стефан
        • ПЪРВАНОВ, Васил
        • РАЙЧЕВ, Александър
        • РАЙЧЕВ, Ромео
        • РАНГЕЛОВА, Нели
        • СПАСОВ, Георги
        • ТОДОРОВ, Ненчо
        • ЦИБРАНСКИ, Хернани
      • Литературни творци >
        • АВОНЕДИ, Милена
        • АЛЕКСАНДРОВ, Милен
        • АЛЕКСАНДРОВА, Камелия
        • АЛЕКСИЕВ, Георги
        • АНДРЕЕВ, Емил
        • АНТОВ, Пламен
        • АНТОНОВ Теодоси (Тодор)
        • АПОСТОЛОВА, Кева
        • АРСЕНОВ, Иво
        • АСЕНОВ, Драгомир
        • AТАНАСОВ, Георги
        • БЕЧЕВА, Ата
        • БОРИСОВ, Борис
        • БОРИСОВ, Георги
        • БОРИСОВА, Вилма
        • ВАЧЕВ, Васил
        • ВЛАДИМИРОВ, Христо
        • ВЪРБАНОВ, Красимир
        • ГЕОРГИЕВ, Георги
        • ДАВИДКОВ, Иван
        • ДАКОВА, Бисера
        • ДАНКИН, Владимир
        • ДИМИТРАШКОВ, Иван
        • ДОДЕВА, Палмира
        • ДОНЕВ, Сава
        • ЕРМЕНКОВ, Венелин
        • ЗВЕЗДАНОВ, Николай
        • ЗДРАВКОВ, Иван
        • ИГНАТОВ, Радослав
        • ИЛИЕВ, Цветан
        • ИСАЕВ, Младен
        • ЙОРДАНОВ, Любомир
        • ЙОРДАНОВ, Юлий
        • ЙОРДАНОВ, Юлиян Цаньов
        • ЙОРДАНОВА, Лолита
        • КАЛЕЕВ, Мартен
        • КИРИЛОВ, Николай
        • КОЛАРОВ, Стефан Любенов
        • КОРАЛОВ, Емил (псевдоним на Емил Дончев Ста&#
        • КРАСИНСКИ, Славчо
        • КРЪСТЕВА, Любомира
        • ЛАЗАРОВ, Дончо
        • МАРКОВСКИ, Георги
        • МИЛЧЕВ, Иван
        • МИНКОВ, Цветан
        • МИХАЙЛОВ, Радослав
        • МИШЕВ, Вълко Димитров
        • НИКОЛОВА, Маруся
        • НИНКОВ, Тодор
        • НИЧЕВ, Александър Димитров
        • НИЧЕВ, Боян Димитров
        • ОСИНИН, Димитър (Димитър Николов Попов)
        • ПЕТКОВ, Неофит
        • ПЕТРОВА, Корнелия
        • РАДИЧКОВ, Йордан Димитров
        • РАНГЕЛОВ, Дамян
        • РИБАГИН, Асен
        • РУДНИКОВ, Иван (псевдоним на Иван Стефанов &#
        • РУСАФОВ, Георги
        • РУСЕВ, Никола
        • САВОВ, Младен (Младен Живков Гоцов)
        • САВОВ, Стефан
        • СИМЕОНОВА, Александра
        • СОКОЛОВ, Николай
        • СПАСОВА, Розалина
        • СТАНЧЕВ, Лъчезар
        • СТОЯНОВ, Анастас
        • ТОМИНСКА, Ели
        • ТОНОВ, Ангел
        • ТОРОМАНСКИ, Кирил
        • ТРОАНСКА, КУНА
        • ТРОАНСКИ, Христо
        • ФИЛИПОВА, Ваня
        • ФОЛ, Николай
        • ЦВЕТАНОВ, Ценко
        • ЦЕНОВ, Борислав В.
        • ЦЕНОВ, Борислав Славчев
        • ЯЗОВА, Яна
      • Краеведи >
        • АЛЕКСАНДРОВ, Георги
        • АНАСТАСОВА, Надежда Цекова
        • БЕНОВ, Ангел
        • ВАСИЛЕВ, Петър
        • ВАЦЕВ, Цветко Йосифов
        • ВАЧЕВ, Атанас Първанов
        • ГЕОРГИЕВА, Теменужка Канова
        • ГЕРГОВ, Русин Първанов
        • ГОЦОВ, Георги Димитров
        • ГРИГОРОВ, Славко Димитров
        • ЗАХАРИЕВА, Свиляна Боянова
        • ИСТАТКОВ, Любомир Антов
        • ЙОРДАНОВ, Йордан Георгиев
        • ЙОРДАНОВ, Йордан Герасимов
        • КАЦАРОВ, Велислав
        • КОСТОВ, Цено Крумов
        • МАРИНОВ, Димитър
        • МАРКОВ, Стоян
        • МИЛАНОВ, Милан Василев
        • МИЛЧЕВ, Геройко
        • МИХОВ, Васил Димитров
        • МЛАДЕНОВ, Димитър
        • МОЦОВ, Георги Петров
        • НАМЕРАНСКИ, Никола
        • НИКОЛОВ, Никола Зарков
        • ПЕНОВ, Кръсто
        • ПЕРЧИНКОВ, Йордан
        • СТОИЛОВ, Стоян
        • ОДОРОВ, Димитър Цветков
        • ХРИСТОВ, Върбан
    • Събития >
      • Национални >
        • Личности >
          • Януари
          • Февруари
          • Март
          • Април
          • Май
          • Юни
          • Юли
          • Август
          • Септември
          • Октомври
          • Ноември
          • Декември
          • Други
        • Събития >
          • Януари
          • Февруари
          • Март
          • Април
          • Май
          • Юни
          • Юли
          • Август
          • Септември
          • Октомври
          • Ноември
          • Декември
          • Други
      • Регионални >
        • Личности >
          • Януари
          • Февруари
          • Март
          • Април
          • Май
          • Юни
          • Юли
          • Август
          • Септември
          • Октомври
          • Ноември
          • Декември
          • Други
        • Събития >
          • Януари
          • Февруари
          • Март
          • Април
          • Май
          • Юни
          • Юли
          • Август
          • Септември
          • Октомври
          • Ноември
          • Декември
          • Други
      • Годишнини
  • Почетни отличия
    • Почетна значка
    • Почетен знак
    • Златна карта
  • Структура
    • АДМИНИСТРАТИВЕН ОТДЕЛ >
      • Директор
      • Методист
      • Гл.библиотекар на Обслужващи звена
      • Гл.библиотекар на Комплектуване и каталоk
      • Счетоводител
    • СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ОТДЕЛИ >
      • Справочно - библиографски отдел
      • Комплектуване, обработка и каталози
      • Връзки с обществеността
      • Автоматизация
      • Американски информационен кът
      • Краеведски отдел "Анастас Стоянов" >
        • Краеведски проучвания
      • Методично-информационен център.
      • Комплексен отдел "Изкуство"
      • Методичен отдел
    • ОБСЛУЖВАЩИ ЗВЕНА >
      • Детски отдел >
        • ЗАБАВНО ЛЯТО В БИБЛИОТЕКАТА >
          • ПРОГРАМА ЗАБАВНО ЛЯТО В БИБЛИОТЕКАТА
          • РЕГЛАМЕНТ ЗА УЧАСТИЕ В ПРОГРАМАТА „ЗАБАВi
        • Информация
        • Правила за безопасен интернет
        • Детски сайтове
        • Маратон на четенето
        • Списъци за лятно четене
        • Детски периодични издания
        • Детска художествена литература
        • Детска отраслова литература
        • Детски приказки
        • Образователни игри за учене на английски >
          • Часовник
          • Държави
          • Отиди на
          • Кухня
          • Харесвам
          • Слушай и познай посоката
          • Представки
          • Повтори
          • Опиши
        • ЕКИП
      • Езикова читалня
      • Заемна за възрастни >
        • Списък със задължителна литература
      • Читалня "Хуманитарни науки"
      • Читалня "Точни и приложни науки"
      • Отдел "Периодика"
    • МАТЕРИАЛНО – ТЕХНИЧЕСКА ДЕЙНОСТ >
      • Домакин
      • Параджия
      • Чистачи
  • За нас
    • Бюлетин
    • Издания
    • История
  • Проекти
    • Защитени
    • Глобални библиотеки
    • Международни
  • За читателя
    • Избрано за Вас
    • Любопитно
    • Нови книги
    • Детски празници и развлечения
    • Препоръчана библиография
  • Е-каталог
  • Услуги
    • Правилник
    • Услуги >
      • Заявка за библиографска справка
    • Такси
  • Етичен кодекс
  • Често задавани въпроси
  • Попитай библиотекаря
  • Профил на купувача
    • Годишен отчет - дейности
    • Бюджет
  • Дигитална галерия
    • История на буквара
  • Презентации
    • 3ти март
    • Военни Паметници
  • Печатни издания
    • КАЛЕНДАР НА ГОДИШНИНИ НА ЛИЦА И СЪБИТИЯ 2017
    • Сборник: "Младежки авторски творби 2017"
  • За контакти
  • Лични данни
  • EN